miejsce

Ścieżka geologiczna „W krainie białych skał”

kategoria: Szlaki, ścieżki Edukacyjne | Dla Dzieci | Na łonie Natury | Na Spacer, Na Wycieczkę

Adres: Park Krajobrazowy Orlich Gniazd , 42-256, Olsztyn

www: www.zpk.com.pl
email: zpksmolen@zpzpk.com.pl
tel: (032) 672 42 83

Ścieżka geoturystyczna w Górach Towarnych Ścieżka geologiczna w krainie białych skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k. Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak wapienne wzgórza z ostańcami, jaskinie, naturalne schrony i nisze skalne, leje krasowe i uwały, a także efekty zlodowacenia środkowopolskiego, które zwłaszcza w północnej części Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd wpłynęło na dzisiejszą morfologię obszaru. Fragment ścieżki przebiega przez leśny Rezerwat Zielona Góra. Ścieżka biegnie w północnej części monokliny śląsko-krakowskiej. Jej szlak prowadzi przez ciąg górnojurajskich wzgórz wapiennych, pomiędzy którymi znajdują się utwory późniejsze. Należą do nich eluwia piaszczyste glin zwałowych i żwiry wodnolodowcowe pozostawione przez wody wypływające spod topniejącego lądolodu zlodowacenia południowopolskiego (plejstocen), piaski tarasów zalewowych i nadzalewowych rzek płynących tu w holocenie, luźne piaski różnego pochodzenia przywiane i przywiewane przez wiatr w jeszcze późniejszych czasach. Wierzchołki wzgórz wapiennych zwieńczone są ostańcami skalnymi, zbudowanymi z wapieni skalistych – odporniejszych na wietrzenie od otaczających je onegdaj wapieni płytowych lub marglistych. Dzięki temu pozostały one jako ostańce górując nad otaczającym terenem zrównanym i wygładzonym w wyniku procesów fizykochemicznych oraz działalności lądolodu.

wydarzenia

Wiesz coś o planowanych wydarzeniach w tym miejscu?
Nie możesz dodać wydarzeń do tego miejsca, ponieważ ma ono już właściciela. Poproś jednak właściciela miejsca (zostawiając komentarz poniżej), by uaktualnił kalendarz wydarzeń.

podziel się opinią

Nikt jeszcze nic nie napisał o tym miejscu.  Możesz być pierwszy!

skomentuj

lokalizacja

działo się

Brak zdjęć związanych z wydarzeniami w tym miejscu

bywalcy

+
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies i będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce.